Anız Yangınları Ekosistemi Tehdit Ediyor.

Anız yangınıyla topraktaki tüm canlıları yakan çiftçi en başta kendisine zarar vermektedir.

      Çukurova Bölgesi bir süredir anız yangınları nedeniyle nefes alınamaz hale gelmiştir.En temel insan hakkı yaşama hakkıdır ve insanların yaşamak için en başta temiz havaya -temiz suya ve temiz toprağa ihtiyacı vardır. Anız yangınları astım, solunum (kalp-akciğer ) rahatsızlıkları olanları , hamile, yaşlıları ve çocukların sağlığını ciddi ölçüde tehdit etmektedir

Birleşmiş Milletler(BM) İklim değişikliği raporuna göre küresel ısınmadan dünyada en çok etkilenen /etkilenecek bölgelerin başında gelen Çukurova’da   yakılan anızlar bölgemizi nefes alınamaz hale getirmiş , küresel ısınmanın olumsuz etkilerini hızlandırmış , ekosistemi tehdit eder hale gelmiştir.. Anız yangınları kısa vadede  halk sağlığını  tehdit ederken , uzun vadede ise anızı yakan çiftçiye zarar vermektedir. Topraktaki biyolojik üretimin devam edebilmesi , ekin bitebilmesi için ekosistemin yaşaması gereklidir. Toprakta solucan , fare , yılan , köstebek , kaplumbağa , tilki  v.s. den oluşan besin zinciri bozulmamalı , tüm canlılar yaşamını devam ettirmelidir ki ; toprakta biyolojik üretim gerçekleşsin ,  mısır -buğday yetişebilsin. Anız yangınıyla topraktaki tüm canlıları yakan çiftçi , tarlasının verimini düşürerek en başta kendisine zarar vermektedir.

Çiftçilerimizin hem kendi hem de ülke menfaatleri açısından bu konuda gerekli hassasiyeti göstermeleri önemle rica olunur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir